Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Marianowo
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

Załącznik do uchwały Nr XXVI/158/2005


Załącznik do uchwały Nr XXVI/158/2005

Rady Gminy w Marianowie

z dnia 28 kwietnia 2005 r.

pLAN ROZWOJU

wsi Marianowo na lata 2005 - 2006

OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO I WYBRANYCH KIERUNKÓW

ROZWOJU WSI MARIANOWO

  1. Obszar i czas realizacji planu rozwoju wsi.

Plan Rozwoju wsi Marianowo jest kompleksowym dokumentem opisującym planowane do realizacji zadania wraz z uzasadnieniem na lata 2005 - 2006, a także wskazującym kierunki rozwoju wsi Marianowo w latach 2007 - 2013.

Dokument został przygotowany na podstawie Strategii Rozwoju Gminy Marianowo i Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy oraz Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Marianowo na lata 2004 - 2006.

Plan przedstawia aktualną sytuację społeczno-ekonomiczną wsi, formułuje cele oraz zawiera opis zadań i wybranych kierunków rozwoju wsi zmierzających do osiągnięcia trwałego rozwoju społecznego i gospodarczego Marianowa. Szacuje on spodziewane efekty planowanych przedsięwzięć i ich wpływ na przebieg procesów rozwojowych, wskazuje kierunki zaangażowania środków funduszy strukturalnych i środków własnych Gminy i Sołectwa.

Plan Rozwoju Wsi Marianowo zawiera opis planowanych do realizacji zadań wraz z uzasadnieniem, kosztami i harmonogramem realizacji w latach 2005 - 2006.

  1. Aktualna sytuacja społeczno - gospodarcza na obszarze objętym wdrażaniem planu.

Diagnoza sytuacji społeczno-gospodarczej i przestrzennej WSI marianowo na tle Gminy.

  1. położenie geograficzne, powierzchnia, ludność

Wieś Marianowo stolica Gminy Marianowo położona jest na Nizinie Szczecińskiej w regionie Pomorza Szczecińskiego w południowo-zachodniej części Pojezierza Południowo-bałtyckiego, na pograniczu Równiny Nowogardzkiej i Pojezierza Ińskiego. Zlokalizowana jest w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Od stycznia 1999 roku Gmina weszła w skład powiatu stargardzkiego, który jest jednym z największych obszarowo powiatów ziemskich w kraju. Gmina Marianowo jest jedną ze 114 gmin województwa zachodniopomorskiego. Od strony zachodniej graniczy z gminą Stargard Szczeciński, od północy z gminami Stara Dąbrowa i Chociwel, od wschodu z gminą Dobrzany i od południa z gminą Suchań. Gmina leży w dorzeczu trzech rzek - Krąpieli, Krępy i Dołżnicy, w bezpośrednim sąsiedztwie jezior - Marianowskiego i Wiechowskiego.

Pod względem powierzchni Gmina Marianowo zajmuje środkową pozycją w strefie małych gmin wiejskich województwa zachodniopomorskiego, jej powierzchnia wynosi 102 km2, co stanowi 6,71 % ogólnej powierzchni powiatu i umiejscawia ją na ostatniej pozycji wśród 9 gmin do niego należących.

Najatrakcyjniejszą miejscowością, a zarazem ośrodkiem dla całej Gminy jest Marianowo, w którym zlokalizowana jest siedziba władz samorządu terytorialnego.

W odległości około 20 km na zachód od Marianowa, w Stargardzie Szczecińskim, mieści się siedziba Starostwa Powiatowego, a w odległości zaledwie 56 km znajduje się centrum miasta Szczecin, które jest stolicą województwa zachodniopomorskiego.

Niemal centralne ulokowanie Marianowa stwarza dogodne warunki dojazdu do wszystkich miejscowości w gminie, a przebiegające przez teren Gminy drogi, wojewódzka (DW-149) oraz krajowa (DK-20), umożliwiają dogodne komunikowanie z resztą województwa oraz zachodnią i centralną częścią kraju.

W zakresie realizacji zadań administracji samorządowej Gmina podzielona jest na 8 jednostek pomocniczych (sołectw).

Ośrodkiem administracji samorządowej stopnia podstawowego oraz siedzibą władz gminnych jest Marianowo liczące (30.03.2005) 910 mieszkańców i stanowi ono regionalne centrum życia społeczno-gospodarczego i kulturalnego.

Sieć osadnicza obejmuje 10 miejscowości: Czarnkowo, Dalewo, Dzwonowo, Gogolewo, Kępy, Krzywiec, Marianowo z Mariankowem, Sulino, Trąbki i Wiechowo, skupionych w 8 sołectwach: Czarnkowo, Dalewo, Dzwonowo, Gogolewo, Marianowo, Sulino, Trąbki i Wiechowo. Zdecydowana większość jednostek osadniczych, w tym Marianowo posiada zwarty charakter zabudowy.

Obecnie (30.03. 2005) Gmina liczy 3.167 mieszkańców i należy do grupy gmin wiejskich o średnio-niskim wskaźniku zaludnienia. Średnia gęstość zaludnienia dla całej Gminy wynosi 31,5 osób na 1 km2. Wskaźnik ten w poszczególnych wsiach jest następujący:

L.p

Wieś

Liczba mieszkańców

w 1999 roku

Powierzchnia

w km2

Liczba osób na

1 km2

1

Marianowo

922

2131

43,2

2

Czarnkowo

127

450

28,2

3

Dalewo

336

895

37,5

4

Dzwonowo

512

1516

33,7

5

Gogolewo

337

665

50,6

6

Kępy

26

387

6,7

7

Krzywiec

87

545

15,9

8

Sulino

473

1628

29,0

9

Trąbki

144

822

17,5

10

Wiechowo

251

1136

22,0

Ogółem

3215

10175

31,5

Na podstawie:

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Marianowo.

Jak wynika z powyższego zestawienia, ponad 28% mieszkańców Gminy mieszka w Marianowie.

Tabela nr 2.3.1. Struktura wielkości poszczególnych wsi.

L.p

Zaludnienie wg grup

Liczba wsi %

Liczba

Mieszkańców %

3

101-200 osób

4 40,0

384 12,0

4

201-300 osób

1 10,0

251 8,0

5

301-400 osób

2 20,0

673 21,0

6

401-500 osób

1 10,0

473 15,0

8

powyżej 500 osób

2 20,0

1434 44,0

R a z e powyżej

10 100,0

3215 100,0

Na podstawie:

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Marianowo.

W ujęciu globalnym struktura jednostek osadniczych jest korzystna z uwagi na to, że prawie 60% ludności zamieszkuje we wsiach od 400 mieszkańców. Ośrodkiem o znaczeniu ponadgminnym jest Marianowo, gdzie skupia się podstawowa sieć usług.

  1. środowisko przyrodnicze

Marianowo leży w nad jeziorem Marianowskim i rzeką Krępą. W okolicach wsi znajdują kompleksy leśne bogate w runo leśne i zasobne w zwierzynę łowną.. Są to głównie bory sosnowe i lasy mieszane oraz lasy olsowe, jesionowo - olsowe, wiązowe i buczynowe. Oprócz lasów w sołectwie znajdują się znaczne połacie łąk, pastwisk i zbiorniki wodne. Sprzyja to występowaniu wielu gatunków zwierząt charakterystycznych dla nizinnych części kraju, tj. jeleni, saren, dzików, lisów, zajęcy, piżmaków, kun oraz dzikiego ptactwa, w tym gatunków zagrożonych: bielik, żuraw, derkacz, gągoł. Jezioro Marianowskie zaliczane jest do jezior sandaczowych, dla których typowymi gatunkami ryb są: ukleja, sandacz, węgorz, karaś, lin, leszcz, płoć. Ze względu na atrakcyjność przyrodniczą Marianowo leży na terenach objętych specjalną ochroną w ramach Programu NATURA 2000. Obszar ten nosi nazwę „Ostoja Ińska”

  1. turystyka

Gmina Marianowo jest gminą typowo rolniczą, jednak działania lokalnych władz koncentrują się w kierunku przekwalifikowania jej na gminę turystyczno-rolniczą.

Jednym z elementów sprzyjających rozwojowi turystyki w Marianowie jest brak uciążliwego przemysłu i dogodne połączenie komunikacyjne. Do najważniejszych atutów wsi należą jednak walory środowiska przyrodniczego, głównie malownicza dolina rzeki Krępy, jezioro Marianowskie i  oraz cenne zabytki kulturowe.

Istnieją potencjalne możliwości rozwoju turystyki i agroturystyki. Konieczne jest wyposażenie wsi i gospodarstw w podstawową infrastrukturę techniczną.

  1. infrastruktura techniczna

  • zaopatrzenie w wodę na terenie Sołectwa Marianowo

Wieś posiada dobrze rozwinięty układ wodociągów obejmujący 98 % odbiorców. Stan zapotrzebowania na wodę na terenie wsi jest więc zadowalający i uporządkowany. Wyjątek stanowi osada Mariankowo

Marianowo zaopatrywane jest w wodę z ujęcia zlokalizowanego w Golinie koło Barzkowic. W zależności od potrzeb wieś może być również zaopatrywana z ujęcia w Trąbkach.

  • odprowadzenie ścieków

W latach 2003-2004 r wykonany został kolektor Sulino - Odargowo - Szadzko - Dobrzany z przyłączami w Sulinie, Wiechowie i Marianowie. Aktualnie trwają prace związane z zakończeniem kanalizacji wsi Marianowo.

  • gospodarka odpadowa

Odpady z terenu całej gminy składowane są na składowisku zlokalizowanym w Marianowie przy granicy wsi Czarnkowo, eksploatowanym przez EKOMAR - Marianowo. Obsługę wsi w zakresie zbierania i wywozu odpadów prowadzi firma REMONDIS Sp. z o o. ze Szczecina.

W Studium uwarunkowań przestrzennych wytyczono kierunki rozwoju:

  • utrzymanie eksploatowanego składowiska (wg WPGO dla Województwa Zachodniopomorskiego do 2012 r);

  • likwidacja dzikich wysypisk odpadów.

W Marianowie prowadzona jest selektywna zbiórka PET, szkła oraz papieru:

  • PET: 3 pojemniki

  • Szkło: 3 pojemniki

  • Papier: 2 pojemniki

Dodatkowo rozpoczęto zbiórkę baterii i akumulatorów (pojemnik przy UG), informacja o możliwości oddawania tych odpadów została zamieszczona na tablicach informacyjnych w sołectwach. Wywozem powyższych odpadów zajmuje się firma REMONDIS.

  • składowisko Marianowo

Składowisko zostało wybudowane w roku 1997 na terenie wyeksploatowanego wyrobiska złoża kruszyw. Eksploatowane jest ono przez EKOMAR Sp. z o.o.

Składowisko posiada powierzchnię w granicach ogrodzenia 1,78 ha, natomiast powierzchnię roboczą 0,98 ha o kubaturze 18.800 m3. Powierzchnia dna i skarp wewnętrznych uszczelniona jest geomembraną HDPE o grubości 1,5 mm.

Na geomembranie ułożony jest drenaż nadfoliowy do odprowadzenia odcieków. Zbierane przez drenaż odcieki odprowadzane są do zbiornika bezodpływowego. Zawartość zbiornika bezodpływowego wywożona jest do oczyszczalni ścieków w Dobrzanach. Brak jest pośredniego pasa zieleni izolacyjnej.

  1. stan obiektów dziedzictwa kulturowego

  • środowisko kulturowe i jego zasoby

Marianowo kryje liczne ślady dawnego osadnictwa. Historia osadnictwa związana jest tu przede wszystkim z historią klasztoru cysterek, który został ufundowany w 1248 roku.

W Marianowie zlokalizowane są także zabytki architektury i sztuki, związane głównie z tematyką sakralną: kościół z remontowanym obecnie zespołem pocysterskim - średniowiecznym zespołem klasztoru cysterek w Marianowie, pochodzącym z XIII wieku (do czasów współczesnych zachowany w formie po przebudowie w XV wieku).

Budownictwo wiejskie w chwili obecnej reprezentowane jest głównie przez budynki murowane z końca XIX wieku po czasy współczesne. Ślady tradycyjnej zabudowy ryglowej są nieliczne i w Marianowie zachowane pozostały tylko pojedyncze budynki.

Szczegółowa inwentaryzacja wsi wykazała, że proces destrukcji zabytkowych układów przestrzennych i pojedynczych obiektów na terenie Marianowa przybiera w ostatnich latach na sile. Wiele cennych obiektów już nie istnieje, wiele wymaga pilnych prac remontowych, dużo obiektów zostało zrewaloryzowanych przez prowadzone bez uzgodnień ze służbami konserwatorskimi przebudowami. Dotyczy to również budynków mieszkalnych, których elewacje zostały oszpecone przez wtórne powiększenie otworów okiennych, zamurowanych wejść frontowych, czy wprowadzanie stolarki nie zharmonizowanej z pozostałym wystrojem elewacji.

  • niematerialne wartości kulturowe

Zerwanie tradycji lokalnej związane jest z pełną wymianą ludności po 1945 roku. W tym czasie nastąpiła zmiana lub powrót do słowiańskich korzeni nazewnictwa topograficznego i osadniczego, sytuacja ta nie sprzyja kontynuacji wielowiekowych tradycji historycznych.

Wraz z pamięcią dawnych mieszkańców odeszły przekazy związane z tradycją historyczną. Świadomość dawnych traktów handlowych, barwnego życia właścicieli majątków odeszła wraz z niemieckojęzycznymi mieszkańcami. Wskazane jest podkreślenie odmienności historycznej wsi, jej związków z Pomorzem Zachodnim i średniowiecznymi oraz nowożytnymi tradycjami.

W obecnym okresie giną liczne tradycyjne zajęcia związane z rolnictwem i lokalnym przetwórstwem, niepotrzebne budynki gospodarcze popadają w ruinę. Ze względu na wartość, jaką niekiedy przedstawiają, wskazane jest utrzymywanie nazw budynków i miejsc po nich w dokumentach administracyjnych.

  1. gospodarka

Na koniec 2004 roku na terenie Gminy Marianowo zarejestrowanych było ogółem ok. 130 podmiotów gospodarczych, z czego najwięcej w handlu usługach remontowo-budowlanych. Rozmieszczenie podmiotów gospodarczych w gminie charakteryzuje się wysokim stopniem koncentracji. Ośrodkiem skupiającym około 80% podmiotów funkcjonujących na terenie gminy jest Marianowo. Tutaj zlokalizowane są największe zakłady.

Firmy działające we wsi Marianowo:

  • Zakład Przetwórstwa Spożywczego „Sydonia”, funkcjonujący w budynku byłej restauracji, zajmujący się przetwórstwem krewetek we współpracy z partnerem zagranicznym, produkujący na rynek niemiecki, zatrudniający około 150 osób - głównie kobiety,

  • Zakład Przetwórstwa Rybnego ,,PESCA” zatrudniający 4 osoby,

  • Bar rozrywkowy ,,Sonata” ,

  • Zajazd ,,Przysmak”,

  • 7 sklepów i punktów sprzedaży detalicznej, w tym 3 w branży spożywczo-przemysłowej,

Pozostałe podmioty gospodarcze to firmy głównie handlowe, bądź usługowe, najczęściej zorganizowane jako firmy rodzinne, zatrudniające do 5 osób. Jest to najliczniejsza grupa podmiotów.

  • Handel, usługi, gastronomia

Sieć placówek handlowych, usługowych i gastronomicznych na terenie wsi jest stosunkowo dobrze rozwinięta i zaspokaja obecne potrzeby mieszkańców wsi.

  • Pozostałe usługi

Podstawowe instytucje związane z administracją publiczną, obsługą finansową i pocztowo-telekomunikacyjną zlokalizowane są w Marianowie, siedzibie Gminy, i są to:

  • Urząd Gminy w Marianowie,

  • Posterunek Rewiru Dzielnicowych,

  • Agencja PKO BP Oddział Stargard,

  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,

  • Urząd Poczty,

  • Cmentarz komunalny z domem przedpogrzebowym.

Oceniając obecną kondycję ekonomiczną gospodarki wsi należy stwierdzić, że jest ona dość słaba. Ma na to wpływ zarówno brak odpowiedniej bazy materialnej dla rozwoju różnych dziedzin działalności gospodarczej, jak i ogólne zubożenie wsi, jakie obserwuje się na przestrzeni ostatnich lat w kraju, a przede wszystkim niekorzystne zmiany, jakie nastąpiły w wyniku likwidacji PGR, spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni usług rolniczo-przemysłowych.

Obserwuje się również bariery w podejmowaniu działalności gospodarczej ze strony lokalnej społeczności, które wynikają m.in. z:

  • niedostatecznego kapitału własnego, co limituje możliwości kredytowe (niezbędny udział własny),

  • oceny wysokiego ryzyka (utrata kapitału w przypadku niepowodzenia przedsięwzięcia).

  1. sfera społeczna

Sytuacja demograficzna i społeczna wsi na tle Gminy Marianowo

Analiza danych demograficznych wskazuje, że w ostatnim dziesięcioleciu liczba ludności Marianowa utrzymuje się na tym samym poziomie.

Ludność Marianowa można zaliczyć do grupy społeczności co najmniej dojrzałej wiekowo. Duży jest udział ludności w wieku produkcyjnym i poprodukcyjnym.

W Gminie Marianowo notuje się dość wysoki wskaźnik bezrobocia, który na początku 2005 roku wynosił 23,4%, podobnie jest w samej wsi.

Jako główne przyczyny bezrobocia należy wymienić:

  • restrukturyzację gospodarki,

  • regres gospodarczy w sektorze rolniczym i innych gałęziach gospodarki,

  • brak kapitału inwestycyjnego zarówno własnego, jak i obcego oraz zasobów pieniężnych.

Na stan bezrobocia bezpośredni wpływ ma również stopień wykształcenia ludności. Głównym problemem bezrobocia jest brak miejsc pracy na terenie Gminy i w jej otoczeniu. Ożywienie gospodarcze terenów wiejskich, walka z bezrobociem oraz tworzenie nowych miejsc pracy stają się najważniejszymi celami działania Gminy.

Warunki i jakość życia mieszkańców wsi

Występujące bezrobocie ma bezpośredni wpływ na warunki i jakość życia mieszkańców wsi. Zapewnienie indywidualnej pomocy dla tak wielu rodzin dotkniętych bezrobociem, pochłania duże kwoty z budżetu gminy. Pieniądze te mogłyby być przeznaczone na tworzenie systemowych struktur socjalnych służących ogółowi mieszkańców.

Warunki życia mieszkańców wsi kształtują instytucje działające w sferze społecznej, edukacyjnej, kulturalnej, zdrowotnej i socjalnej.

  • Edukacja

W Marianowie funkcjonują 2 publiczne placówki oświatowe, tj. Publiczne Gimnazjum w Marianowie oraz Szkoła Podstawowa w Marianowie z dwiema filiami: w Sulinie i w Dzwonowie.

Młodzież po ukończeniu gimnazjum kształci się poza terenem gminy. Najczęściej dojeżdżając do oddalonego o 20 km Stargardu Szczecińskiego. Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się znaczne zainteresowanie różnymi kierunkami studiów. Spory odsetek młodzieży podejmuje naukę w szkołach wyższych, zarówno w systemie dziennym, jak i zaocznym.

  • Kultura

Oferta działalności kulturalnej w gminie jest uboga. Skupia się przede wszystkim wokół działalności Biblioteki Publicznej w Marianowie. Zarówno warunki lokalowe jak i specyfika zadań tej placówki stanowią poważne bariery w rozwoju różnych form działalności kulturalnej. Tymczasem, po okresie stagnacji w tej działalności, obecnie możemy odnotować zwiększone zainteresowanie uczestnictwem w aktywnych formach działalności kulturalnej. Świadczyć o tym może powstanie Kapeli Retro czy młodzieżowego zespołu wokalnego, a przede wszystkim odbywające się corocznie, już po raz piąty, ogólnopolskie plenery malarskie, organizowane przez Parafię w Marianowie.

  • Sport

Działalność sportowa skupia się przede wszystkim przy LKS „Czarni” Marianowo. Drużyna seniorów bierze udział w rozgrywkach ligowych kl. A. W rozgrywkach uczestniczą również drużyny juniorów i trampkarzy prowadzone przez LKS „Czarni”. Łącznie Klub liczy ok. 100 zawodników.

  • Służba zdrowia i pomoc społeczna

W zapewnieniu optymalnych warunków życia i poczucia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy, niezwykle ważny jest rozwój usług w dziedzinie ochrony zdrowia, zabezpieczenia socjalnego, zabezpieczenia ładu i porządku oraz ratownictwa.

Na terenie Marianowa działa Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej z podstawowym zakresem usług medycznych - lekarzem rodzinnym. Porady specjalistyczne uzyskać można w placówkach leczenia specjalistycznego w Stargardzie Szczecińskim lub w Szczecinie. Na miejscu działa też gabinet stomatologiczny, prowadzący poza leczeniem, profilaktykę wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Grupy ekonomicznie słabsze, osoby niepełnosprawne, osoby i rodziny z problemami wymagającymi pomocy z zewnątrz, mogą zwracać się o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jednostka ta realizuje ustawowe zadania z zakresu pomocy społecznej. Obok wypłat różnego rodzaju świadczeń pieniężnych, zabezpieczania usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania, można tam uzyskać porady z zakresu prawa rodzinnego, leczenia odwykowego itp. Problemem jest natomiast świadczenie pomocy w formie poradnictwa psychologicznego, socjologicznego czy zawodowego, osobom wymagającym tego rodzaju pomocy.

Osoby niepełnosprawne, głównie młode z terenu wsi Marianowo, uczestniczyć mogą w rehabilitacji zawodowej i społecznej w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Dzwonowie. Placówka ta prowadzona jest przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo.

W ramach działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych została utworzona wiejska świetlica socjoterapeutyczna. Zajęcia w tej placówce skierowane są do dzieci z środowisk zagrożonych patologią społeczną.

  • Bezpieczeństwo publiczne

Nad zapewnieniem ładu i porządku publicznego czuwają z ramienia Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie policjanci Rewiru Dzielnicowego w Dobrzanach.

Na terenie gminy Marianowo, w ostatnich latach nie zanotowano ciężkich przestępstw kryminalnych. Występujące na tym terenie przestępstwa to głównie drobne kradzieże i kradzieże z włamaniem. Policja wykazuje ponad 50% wykrywalność dokonanych przestępstw.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Marianowie zabezpiecza Państwowa Straż Pożarna i OSP Marianowo w ramach funkcjonowania Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.

Rynek pracy - poziom i struktura bezrobocia

Bardzo poważnym problemem społecznym w Marianowie jest występujące duże bezrobocie. Według danych uzyskanych z Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie wskaźnik bezrobocia wynosi 23,4 %.

Dokonujące się w ciągu ostatnich lat przekształcenia strukturalne i gospodarcze miały ogromny wpływ na sytuację ekonomiczną ludności. Dotyczy to zwłaszcza ludności wiejskiej, która z powodu likwidacji PGR i Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej oraz słabej kondycji rolnictwa indywidualnego została szczególnie narażona na niekorzystne skutki transformacji. W obecnych realiach rynkowych szansę na utrzymanie się z rolnictwa ma nieliczna grupa większych obszarowo gospodarstw rolnych, tymczasem w samym Marianowie pozostało kilka niewielkich gospodarstw rolnych. Pozostała część ludności wiejskiej w obecnym kształcie stanowi problem socjalny, a dla zamieszkujących je rodzin najważniejszym zagadnieniem jest znalezienie zatrudnienia poza rolnictwem.

W roku 1997 zarejestrowanych bezrobotnych w gminie Marianowo było około 200 osób. Aktualnie osób bezrobotnych jest ponad 400. Do tak znacznego wzrostu liczby bezrobotnych w ostatnich latach, przyczynił się upadek dużych zakładów produkcyjnych w Stargardzie Szczecińskim. ZPO „LUXPOL” zatrudniał głównie kobiety z wykształceniem zasadniczym. Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego zatrudniały głównie mężczyzn, przedstawicieli różnych zawodów technicznych. Po upadku tych zakładów, poważnie wzrosła liczba bezrobotnych osób z wykształceniem podstawowym i zasadniczym w przedziale wiekowym od 35 do 54 lat. W tym większość kobiet. Sytuacja bezrobotnych kobiet na rynku pracy jest specyficzna i znacznie trudniejsza niż sytuacja mężczyzn. Kobiety mają większe problemy w znalezieniu zatrudnienia. Wśród osób pozostających bez pracy powyżej 24 miesięcy, prawie 70% to kobiety, co wskazuje na ich gorszą pozycję na rynku pracy. Ich szanse są dodatkowo zróżnicowane w zależności od wieku, wykształcenia i stanu cywilnego.

Na stan bezrobocia ma również bezpośredni wpływ stopień wykształcenia. Wśród bezrobotnych zarejestrowanych ponad 70% stanowią osoby posiadające wykształcenie zaledwie podstawowe i zasadnicze zawodowe. Tak więc oczywistym staje się fakt potrzeby podnoszenia kwalifikacji wśród ludności wiejskiej. Najważniejszym czynnikiem rozwoju społeczeństwa jest wykształcenie i skłonność do aktywności gospodarczej.

Ożywienie gospodarcze terenów wiejskich, walka z bezrobociem, tworzenie nowych miejsc pracy, stają się najważniejszymi celami działania gminy.

Głównym problemem bezrobocia jest brak miejsc pracy na terenie gminy i w jej otoczeniu. Przy obecnym braku ofert pracy stałej dla wielu bezrobotnych, zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych jest jedyną realną szansą na przerwanie, chociaż na pewien czas trwania, bezczynności zawodowej. Umożliwia to otrzymanie dochodów z pracy, a w konsekwencji uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych

II. OPIS PLANOWANYCH DO REALIZACJI ZADAŃ

WRAZ Z UZASADNIENIEM.

  1. Rozwój systemu komunikacji i infrastruktury

Wszystkie drogi, zarówno gminne jak i powiatowe we wsi wymagają modernizacji i wyposażenia w chodniki, zwłaszcza wzdłuż dróg powiatowych.

Zakłada się utrzymanie istniejącej stacji paliw w Marianowie. Stacja ta powinna być rozbudowana o parking dla samochodów osobowych oraz kilka stanowisk dla samochodów ciężarowych i wyposażona w pełny asortyment paliw.

Dla obsługi zmotoryzowanych turystów proponuje się utworzenie parkingów przy drodze powiatowej 41 524 i 41 527 w rejonie jeziora Marianowskiego.

Trasy rowerowe będą ważnym elementem transportu drogowego.

Będą to ciągi o charakterze turystycznym, proponowane lokalizacje:

  • trasa nr 1: po śladzie kolejki wąskotorowej. Poza terenem gminy przewidywany przebieg trasy w kierunku Ińska i Starej Dąbrowy. Trasa o charakterze ponadgminnym

  • trasa nr 2: od trasy nr 1 w Marianowie wzdłuż drogi powiatowej 41 522 i 41 523 do Pęzina i dalej w kierunku Stargardu Szczecińskiego (o charakterze ponadgminnym) prowadzona poza jezdniami wzdłuż dróg

  • trasa nr 3: od trasy nr 2 wzdłuż drogi gminnej przebiegającej przy jeziorze Marianowskim do Wiechowa i dalej wzdłuż drogi gminnej 414 3021 do połączenia z trasą nr 1. Trasa nr 3 ma charakter lokalny.

  • trasa nr 4: od trasy nr 1 w Marianowie wzdłuż drogi gminnej 414 3001 do Dzwonowa i dalej do ponownego połączenia z trasą nr 1. Trasa o charakterze lokalnym

  1. Poprawa stanu środowiska naturalnego

Przyjęto następujące zasady i kierunki rozwoju systemu odprowadzenia ścieków :

  • likwidacja głównych źródeł zanieczyszczeń poprzez uporządkowanie gospodarki ściekowej i wyposażenie wszystkich mieszkańców Marianowa w system kanalizacyjny oparty na przesyle ścieków do oczyszczalni w Dobrzanach.

  • przyjęto zasadę likwidacji istniejących oczyszczalni ścieków (typu Imhoff) w Marianowie (lub przeznaczenie ich do innych celów niż oczyszczanie ścieków np. podczyszczanie ścieków produkcyjnych lub opadowych)

    • Gospodarka odpadowa

Kierunki rozwoju zgodne z planami gospodarki odpadami wyższego szczebla :

  • utrzymanie wywozu odpadów stałych na składowisko w Czarnkowie

  • eksploatacja składowiska przewidziana jest maksymalnie do 2012 r. (wg Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami)

  • scentralizowanie gospodarki odpadowej (dostarczanie do jednego zakładu unieszkodliwiania bez względu na źródło pochodzenia)

  • objęcie 100 % mieszkańców zorganizowanym wywozem odpadów

  • rozwijanie systemu selektywnej zbiórki odpadów

  • stworzenie Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych (GPZON)

  • likwidacja dzikich wysypisk odpadów

  1. Poprawa stanu środowiska kulturowego

W Marianowie baza kulturalna jest bardzo uboga. Stanowią ją GBP i świetlica wiejska znajdująca się obecnie w „Domu Strażaka”. Obecnie biblioteka w Marianowie wyposażona jest w cztery komputery oraz łącze internetowe. Niezbędne jest powołanie Gminnego Centrum Kultury w Marianowie, które skupiałoby całe życie kulturalne nie tylko Marianowa, ale również pozostałych miejscowości. Działalność kulturalna tego Centrum będzie dotyczyła również koordynowania i animowania działalności poszczególnych świetlic wiejskich. Bieżące funkcjonowanie Centrum finansowane będzie ze środków samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych i ze środków własnych GCK.

Prowadzone tu będą zajęcia kulturalne np. działalność zespołów wokalno-instrumentalnych (jeden istnieje w Gimnazjum Publicznym w Marianowie), folklorystycznych, kapel biesiadno-ludowych „Retro”, zespołów tańca towarzyskiego i nowoczesnego oraz gminnego zespołu kabaretowego. W centrum powstaną koła miłośników sztuki i rękodzieła. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom ludzi w każdym wieku proponujemy na bazie GCK powołanie „Uniwersytetu Wolnego Czasu”. GCK należy wyposażyć w meble oraz sprzęt audiowizualny, nagłaśniający, rekreacyjny, sportowy, gry, itp. W GCK znajdzie się również sala konferencyjno-szkoleniowo-widowiskowa z zapleczem gastronomicznym. Takiej sali w Marianowie nie ma.

W Marianowie organizowane są imprezy kulturalne, charakterystyczne dla wsi. Stałym elementem programu promocyjno-kuturalnego gminy od wielu lat jest festyn letni pt. „Lato z Sydonią”. Każdego roku organizowane są „Dożynki”, „Dzień Seniora” oraz plenery malarskie organizowane przez Parafię w Marianowie i „Forum gospodarcze” organizowane przez Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo. Aby pobudzić sferę kulturalną należy poprzez tworzone Centrum organizować koncerty, programy muzyczno-dyskotekowe, plenery i warsztaty malarskie lub rzeźby dla młodzieży, wystawy w galerii oraz imprezy z muzyką Country, „zloty czarownic” (imprezy nawiązujące do dziejów legendarnej „czarownicy” Sydonii von Borck, pensjonariuszki klasztoru w Marianowie w latach 1604-1619, spalonej na stosie w 1620 r. w Szczecinie). Promocja kulturalna wsi polegać powinna na wydaniu kalendarza imprez kulturalnych, lokalnej gazetki, informującej o imprezach i najważniejszych wiadomościach z Sołectwa. Działalność kulturalna poszczególnych instytucji kultury powinna być oparta o współpracę ze szkołami, Urzędem Gminy, Kołami Gospodyń Wiejskich, Strażą Pożarną, parafiami, Towarzystwem Rozwoju Gminy Marianowo, sponsorami oraz innymi instytucjami zainteresowanymi działalnością kulturalną.

  1. Poprawa warunków i jakości życia mieszkańców, zmiany w strukturze zamieszkania

  • Zaopatrzenie w wodę

Przyjęto następujące zasady i kierunki rozwoju zaopatrzenia wodę:

  • studnie wyłączone z eksploatacji na nieczynnych ujęciach wody - przewiduje się do zaadaptowania z przeznaczeniem na studnie awaryjne lub do zabezpieczenia uniemożliwiającego zanieczyszczenie warstwy wodonośnej

  • modernizacja i rozbudowa sieci wodociągowej w miejscowości Marianowo, również na terenach rekreacyjnych

  • doprowadzenie wody do wszystkich obiektów objętych siecią

  • należy przewidzieć zaopatrzenie mieszkańców z awaryjnych studni publicznych

  • Zaopatrzenie w ciepło

Na terenie wsi nie występuje zabudowa o wysokiej intensywności, w związku z tym nie planuje się tworzenia sieci ciepłowniczej.

Modernizacji i zamiany na mniej uciążliwe paliwa wymagają poszczególne kotłownie.

  • Zabiegi termomodernizacyjne

Zabiegi termomodernizacyje odgrywają kluczowa rolę w ekonomicznym i ekologicznym gospodarowaniu nośnikami energii w wyniku unikania strat ciepła.

Na podstawie danych zawartych w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Marianowo wiele budynków wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych wsi zostało zbudowane w latach 70- tych lub wcześniej, co w zasadniczy sposób wpływa na zużycie energii koniecznej do ich ogrzania

  • Zapatrzenie w energię elektryczną

Perspektywiczne zapotrzebowanie mocy na poziomie 15 kV szacuje się na 4-5 MW, jeżeli nie pojawią się energochłonni odbiorcy typu przemysłowego.

Dostosowanie sieci do zwiększającego się zapotrzebowania wymagać będzie sukcesywnej rozbudowy sieci 15 kV polegającej na zwiększeniu przepustowości linii (wymianie przewodów na przewody o większych przekrojach) i budowie nowych linii, stosownie do lokalizacji nowych odbiorców. Nowa zabudowa w rejonach mieszkaniowo - usługowych będzie wymagać budowy nowych stacji 15/0,4n kV, stosownie do narastających potrzeb. Możliwe będzie zasilanie gminy średnim napięciem ze stacji 110/15 kV w Chociwlu i Stargardzie.

Perspektywiczną lokalizację nowej stacji 110/15 kV zakłada się w Suchaniu lub Dobrzanach.

Należy zapewnić dwustronne zasilanie poszczególnych miejscowości oraz realizacje nowych stacji transformatorowych dla nowych, projektowanych terenów aktywności gospodarczej oraz dla terenów rekreacyjnych w okolicach J. Marianowskiego.

W Strategii Rozwoju Gminy Marianowo założono budowę doziemnych sieci energetycznych w Marianowie. W Marianowie należy również przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego.

  1. REALIZACJA ZADAŃ I PROJEKTÓW WSI MARIANOWO

W LATACH 2005-2006

WRAZ Z KIERUNKAMI ROZWOJU W LATACH 2007-2013

1. Polepszanie infrastruktury drogowej

Dla zapewnienia atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej wsi, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego poziomu dostępności terenów. Dla osiągnięcia oczekiwanego stanu konieczne jest podjęcie działań, zmierzających do bieżących remontów istniejących dróg gminnych oraz przy współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych budowy ciągów pieszych, w pasie dróg powiatowych wraz z modernizacją układu komunikacyjnego ulic Stargardzkiej i Jeziornej.

2. Działania w zakresie promocji Wsi i Gminy:

  1. szeroko pojęte działania promocyjne w lokalnych i regionalnych środkach masowego przekazu. Współpraca w opracowaniu wydawnictw promocyjno-informacyjnych;

  2. czynne uczestniczenie w lokalnych imprezach promocyjnych i targach;

  3. rozwój współpracy z organizacjami wspierającymi lokalną przedsiębiorczość, Towarzystwem Rozwoju Gminy Marianowo oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Wsi Dalewo i Gogolewo itp.;

  4. współpraca przy organizowaniu imprez i prezentacji promocyjnych, a zwłaszcza imprezy „Lato z Sydonią” i ogólnopolskich plenerów malarskich;

  5. współpraca w rozwoju serwisu internetowego wsi Marianowo na gminnej stronie www.marianowo.pl.

3. Rozwój kultury i sportu:

  1. uruchomienie Gminnego Centrum Kulturalno-Społecznego w istniejącym obiekcie w Marianowie, przy ul. Stargardzkiej 18;

  2. współpraca z parafią w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na renowację zabytkowych obiektów sakralnych, a w szczególności na renowację zespołu pocysterskiego w Marianowie;

  3. rozwój działalności wiejskiej świetlicy w „Domu Strażaka w Marianowie”;

  4. działania zmierzające do utrzymania w dobrym stanie istniejących obiektów sportowych znajdujących się w zarządzie LKS „Czarni” Marianowo;

  5. rozbudowa i modernizacja istniejących obiektów sportowych jednostek oświatowych.

4. Rozwój oświaty i wychowania:

  1. modernizacja obiektów oświatowych;

  2. podjęcie działań mających na celu udostępnienie każdej placówce oświatowej dostępu do sali gimnastycznej oraz boiska;

  3. podejmowanie działań ułatwiających dostęp do pracowni komputerowo-internetowych w placówkach oświatowo-kulturalnych poprzez uruchomienie „Kawiarenki Internetowej”.

5. Podniesienie atrakcyjności turystycznej Marianowa:

  1. współpraca przy opracowaniu koncepcji budowy ścieżek rowerowych i pieszych;

  2. wspieranie działań organizacji pozarządowych mających na celu aktywną promocję walorów turystycznych wsi Marianowo oraz promocja agroturystyki;

  3. poprawę estetyki miejscowości m.in. poprzez aktywny udział w konkursie „Najładniejsza posesja”

  4. zagospodarowanie placu zabaw dla dzieci.

6. Ochrona środowiska

  1. uczestniczenie w akcjach związanych z nasadzaniem drzew i krzewów w pasach drogowych, na placach i skwerach;

  2. pomoc w likwidacji „dzikich wysypisk śmieci”;

  3. współpraca ze szkołami w zakresie edukacji ekologicznej, czynny udział w ogólnopolskich akcjach „Sprzątanie Świata” i „Święto Ziemi”.

7. Polityka społeczna

Pomoc społeczna:

a) pomoc osobom dotkniętym ubóstwem w podejmowaniu aktywności;

b) stałe zwiększanie współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

Współpraca z organizacjami pozarządowymi:

  1. inicjowanie i rozwijanie współpracy ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi wsi Marianowo;

  2. współtworzenie stowarzyszenia kobiet wiejskich, którego nadrzędnym celem będzie wyrównywanie szans kobiet, zwłaszcza na rynku pracy.

Sprawy osób niepełnosprawnych:

  1. zachęcanie osób niepełnosprawnych do aktywnego udziału w życiu społecznym;

  2. wspieranie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej;

Problemy związane z uzależnieniami:

  1. współpraca z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych;

  2. współdziałanie w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a w szczególności krzywdzeniu dzieci.

Ochrona zdrowia:

  1. współpraca w organizowaniu działań profilaktycznych;

  2. współpraca ze szkołami i Ośrodkiem Zdrowia w rozwijaniu edukacji zdrowotnej mieszkańców Marianowa.

Bezpieczeństwo i porządek publiczny:

  1. współpraca z Komendą Powiatową Policji w tworzeniu systemu monitorowania miejsc szczególnie zagrożonych (tereny rekreacyjne);

  2. wspieranie działań organizacji pozarządowych oraz służb ponadgminnych realizujących zadania w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego.

  1. Priorytetowe zadania inwestycyjne w latach 2005-2006

    1. Budowa chodnika dla pieszych w Marianowie

Inwestycja planowana do realizacji we współpracy z Zarządem Dróg Powiatowych w Stargardzie Szczecińskim, współfinansowana ze środków Programu Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG III A

- Priorytet D: Rozwój wiejski D-1: Rolnictwo i obszary wiejskie

    1. Remont i rozbudowa Centrum Kulturalno-Społecznego w Marianowie oraz zagospodarowanie placu zabaw dla dzieci

Inwestycja planowana do realizacji w 2006 r., współfinansowana ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich w ramach działania Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego.

    1. Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej

Budowa ok. 50 przyłączy planowana jest do realizacji w latach 2005 (krótkie przyłącza) i 2006 (przyłącza z małymi przepompowniami) przy współpracy ze Spółką z o. o. „Wodociągi Zachodniopomorskie”

    1. Utworzenie Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych

Zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami uruchomienie GAZON planowane jest na składowisku odpadów stałych w Marianowie w 2006 r.

    1. Modernizacja boiska sportowego

Inwestycja planowana do realizacji w 2005 r. współfinansowana ze środków Sołectwa Marianowo i Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w województwie zachodniopomorskim w 2005 r.

    1. Modernizacja oświetlenia ulicznego

Inwestycja będzie skredytowana ze środków Zakładu Energetycznego Szczecin - Oświetlenie Ulic Sp. z o.o. Realizacja inwestycji planowana w 2005 r. Koszty realizacji inwestycji będą spłacane bieżącymi oszczędnościami za zużycie energii elektrycznej.

  1. OCZEKIWANE WSKAŹNIKI OSIĄGNIĘĆ PLANU ROZWOJU WSI MARIANOWO.

Nadrzędnym celem władz samorządowych Gminy jest osiągnięcie trwałego, akceptowanego społecznie i bezpiecznego rozwoju, pozwalającego dorównać europejskim standardom życia, przy pełnym wykorzystaniu zasobów oraz walorów położenia Sołectwa i Gminy. W Gminie Marianowo rolę długofalowego planu pełni „Strategia Rozwoju Gminy”, która stanowi załącznik do uchwały Nr XX/123/2000 Rady Gminy w Marianowie z 19 września 2000 r., w sprawie „Strategii Rozwoju Gminy Marianowo do 2010 roku”. Plan Rozwoju Wsi Marianowo realizuje założenia wynikające ze Strategii. Realizacja tego planu powinna doprowadzić do następujących efektów:

  1. Rozszerzenie oferty w zakresie kultury, sportu i realizacji inwestycji związanych z modernizacją i remontami obiektów kultury.

Utworzenie Gminnego Centrum Kulturalno-Społecznego w Marianowie przewidziane w latach 2005-2006 na bazie istniejącego parterowego budynku dawniej działającego Gminnego Klubu Kultury. Budynek Centrum ma posiadać dwie kondygnacje. Na parterze o powierzchni ok. 600 m2 znajdzie się duża sala widowiskowa, sala konferencyjna oraz  3 małe pomieszczenia stanowiące zaplecze socjalne (m.in. kuchnia i szatnia). Na piętrze o powierzchni ok. 300 m2 planowane są 3 pomieszczenia, gdzie znajdą swą siedzibę różne organizacje, jak Koło Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Rozwoju Gminy Marianowo, LKS „Czarni” Marianowo. Pomieszczenie w dobudowanej części na parterze może być wykorzystane jako np. portiernia natomiast na piętrze planuje się urządzenie barku. W Centrum w przyszłości może znaleźć się również Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony i współfinansowany przy udziale środków PERON.

Rozszerzenie oferty sportowo-rekreacyjnej będzie możliwe również w związku z zagospodarowaniem placu zabaw dla dzieci, plaży wiejskiej i modernizacją boiska.

  1. Poprawę infrastruktury drogowej poprzez budowę ciągów pieszych.

Budowa chodnika dla pieszych w Marianowie. Powierzchnia całkowita chodnika ma wynosić 4.000 m2, z czego 1.300 m2 przewidziane jest na wjazdy do posesji.

  1. Poprawę bezpieczeństwa poprzez rozbudowę i modernizację oświetlenia.

  2. Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej (ok. 50 przyłączy)

  1. PLAN FINANSOWY NA LATA 2005-2006

Planowane inwestycje :

Nazwa inwestycji

Okres realizacji

Wartość ogółem

Środki UE

Środki budżetu państwa

Środki jst

Środki prywatne

Środki Sołectwa

Budowa chodnika dla pieszych w Marianowie

2005-2006

500.000

375.000

INTERREG

125.000

Remont i rozbudowa Centrum Kulturalno-Społecznego i zagospodarowanie placu zabaw dla dzieci

2005-2006

540.000

450.000

SPO - „Odnowa wsi…”

80.000

10.000

Utworzenie Gminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych

2006

6.000

6.000

Modernizacja boiska sportowego

2005

18.000

9.000

9.000

Zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w Marianowie

2005-2006

100.000

100.000

Modernizacja oświetlenia ulicznego

2005

ok. 150.000

ok. 150.000

  1. SPOSOBY MONITOROWANIA, OCENY I KOMUNIKACJI SPOŁECZNEJ.

Skuteczna realizacji Planu Rozwoju Wsi Marianowo wymaga zapewnienia okresowej kontroli realizacji zadań i sukcesywnego dokonywania ich przeglądu. Proponuje się, aby Rada Sołecka corocznie miała możliwość przeglądu realizacji projektów i zadań oraz konsultacji z radnymi Rady Gminy Marianowo. Na podstawie wniosków z przeglądu i spotkań z radnymi i mieszkańcami wsi, realizacja planu będzie corocznie oceniana, uzupełniana i aktualizowana.

26

13

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Maciej Krzyśko 30-05-2005 15:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-05-2005
Ostatnia aktualizacja: - 30-05-2005 15:13